ev

bulaşık, çamaşır, yüzey (cam, halı, yer, fayans, küvet, vs.) temizleyiciler, lavabo açıcılar, tuvalet temizleyiciler, mobilya bakımı…

kişisel bakım

nemlendiriciler, temizleyiciler, maskeler, banyo ürünleri, tıraş ürünleri, deodoran, ağız bakımı, güneş koruması…

anne-çocuk

hamilelik, bebek banyo ürünleri, alt bakımı

gıda ve sağlık

doğal beslenme ve doktorculuk…

hobi

sanat, marangozluk, bahçe, böceksavarlar, evcil hayvan bakımı…

Ana Sayfa» çamaşır, ev, gıda, gıda ve sağlık, kişisel bakım

Hayatımızdan Çıkarılacak 6 Toksin Kaynağı

| Kasım 26, 20121 Yorum | 20.493 görüntüleme


Foto: goaliej54, Flickr

Zararlı kimyasalları tamamen hayatımızdan çıkaramayabiliriz. Ama bazılarını öyle kolay çıkarabiliriz ki… İşte bunlardan bazıları:

Oda kokuları: Evlerimiz güzel koksun diye gidip çarşıdan bir sanayi ürünü satın almak bana hep ters gelmiştir. O ürünlerin içinde ne kadar çok toksin olduğunu bilseniz, kokuyla beraber onları da solumak size de ters gelir. Bunun yerine kurutulmuş otlar, yapraklar ve meyvelerden bir potpuri hazırlayabilir, üzerine de birkaç damla uçucu yağ serpebiliriz. Tarçın, gül, lavanta, karanfil, biberiye, adaçayı, turunçgiller bu amaçla kullanılabilecek malzemeler.

Çamaşır yumuşatıcılar: Bunlar uzun vadede çamaşırların üzerinde bir tabaka oluşturup çamaşırı sertleştirdiği gibi, içlerinde bol miktarda da sentetik koku maddesi bulunur.

“Dertsiz” tekstil ürünleri: Biz kolay kolay leke tutmayan, ütü istemeyen tekstil ürünlerine “dertsiz” diyeduralım, onlar aslında dertsiz olmaktan bir hayli uzak. Onlara bu özelliklerini veren, tabii ki sentetik malzemelerden yapılmış veya zararlı kimyasallardan oluşan bir tabakayla kaplanmış olmaları.

“Konvansiyonel” elma ve şeftali: Olması gerekene “organik”, olmaması gerekeneyse “konvansiyonel” dememiz ne yaman çelişki! Elma ve şeftali, üzerinde en fazla pestisit kullanılan meyvelerden. Sadece bunları organik satın alarak bile vücudumuza giren böcek ilacı miktarını bir hayli azaltabiliriz.

Naftalin: Evet, bu sitede hep ninelerimizin yöntemlerini övüyoruz, ama onların da yanlış yaptıkları şeyler var. Anneanne/babaanne evlerine kendine has kokusunu veren en önemli maddelerden biri naftalin değil mi? Güveyle savaşmak için kullanılan naftalinin içinde kansere yol açan kimyasallar var. Pire için yorgan yakmak gibi bir şey yani bu. Halbuki sedir ağacı yongaları veya lavanta kesecikleri de aynı işi görüyor (Yonga keseciklerine lavanta yağı da damlatılabilir). Hatta kışlıkları bildiğimiz kalıp beyaz sabunla kaldırmak da şimdilik iyi sonuçlar veriyor.

Parfümler: O albenili şişelerin içinde yüzlerce sentetik koku maddesi bulunuyor. Bunlar cildi ve solunum yollarını tahriş edebiliyor, üreme sorunlarına bile yol açabiliyor. Uygun bir sabit yağın içine damlatılmış birkaç damla uçucu yağla, kimsede olmayan bir parfüme sahip olabilirsiniz.

 

Kaynak:
Shubhra Krishan, Care2

 • 33 yıllık evliyim,naftalin kokusunu sevmediğim için 
  o zamanlar bilmeden içgüdüsel olarak başlamıştım 
  çok ta memnunum.Daima sabun koyarım yorgan,kıyafet 
  aralarına portmantomda bile var.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)