Anasayfa / Ev / atık / ÇÖP: Çok Önemli Proje

ÇÖP: Çok Önemli Proje

Dönüşüm Atölyesi‘nin kurucusu sevgili Füsun Arıkan’ın dediği gibi Ç.Ö.P. (Çok Önemli Proje) kabul edilebilecek iki haberden ve bana düşündürdüklerinden söz edeceğim bugün. Tabii ki çöple ilgili Ç.Ö.P.ler bunlar…

Gazetelerde görmüş olabilirsiniz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, atık kirliliği konusunda 12 yönetmeliği birleştirerek tek taslak haline getirdi. Hazırlanan taslağa göre “kayıt altına alınmak kaydıyla atık tüccarları, atık yönetimi konusunda komisyonculuk ve lojistik hizmet verebilecek. Atıkların yarattığı çevresel kirlenme ve bozulmadan doğan zararlardan dolayı atığın sahipleri, taşıyıcıları, geri kazanımcıları ve bertaraf edicileri kusur şartı aranmadan sorumlu olacak.”

Kulağa güzel geliyor. Ancak, taslağın bir de şu kısmı var: Atıkların, bakanlıktan izin almış tesisler, üreticiler, taşıyıcılar dışında üçüncü kişiler tarafından ticari amaçlarla toplanması, satışı, geri kazanılması ve bertaraf edilmesi (…) yasaklanacak.

Yani, hayatlarını çöpleri ayrıştırıp geri dönüştürerek kazanan vatandaşlar oyunun dışına çıkarılacak. Ben çevreyle ilgili kanuni düzenlemeler söz konusu olduğunda hep ne düşüneceğimi şaşırıyorum. Bu düzenlemenin de halihazırda işleyen bir sistemi kanuna aykırı hale getirmesi hoşuma gitmiyor. 8 yıldır aynı belediye sınırları içinde, aynı mahallede oturuyoruz. Mahalledeki atık ayrıştırma kutularının tasarımı bu süre zarfında kaç kez değişti, hatırlamıyorum. Nedense hiçbiri kalıcı olmadı. Çöplerin gerçekten ayrı ayrı toplandıklarından, geri dönüştürüldüklerinden bir türlü emin olamadım. Ama ne zaman sokağa çıksam sırtında dev çuvalıyla sokak sokak dolaşan atık toplayıcılardan biriyle karşılaştım ve de geri dönüştürülebilir çöplerimizi gönül rahatlığıyla onlara teslim ettim. Maksat geri dönüşümü teşvik etmekse, bu insanlar da aynı amaca hizmet etmiyor mu?

haydi-yapalim-turkiye-lets-do-it

İkinci haberim, bir etkinlik haberi: Let’s Do It! tarafından düzenlenen etkinlikte, önceden belirlenen çöp alanları tamamen gönüllü ekipler tarafından sadece 1 günde temizleniyor. 11 Mayıs 2013 Cumartesi günü, Adana, Adıyaman, Ankara, Bursa, Erzurum, Eskişehir’de önceden belirlenen alanlar birkaç saat içinde tamamen çöpten arındırılacak.

“Let’s Do It!” (Haydi yapalım!) fikri 2008 yılında küçük bir Baltık ülkesi olan Estonya’da filizlenmiş. 3 Mart tarihinde 50.000 kişi bir araya gelerek ülkenin her yerindeki 10.000 ton çöpü 5 saat içinde temizlemiş.

İlk kez 2012 yılında Türkiye’de Dünya Temizliği kampanyasında Haydi Yapalım! Türkiye adı ile bir Türkiye Temizliği düzenlenmiş. Üsküdar ve Adalar (İstanbul), Burdur, Mudurnu (Bolu) ve Amasya olmak üzere beş noktada yapılan temizliklere yaklaşık 1300 kişi katılmış; 1 tonu geri dönüştürülebilir olmak üzere 13 ton atık toplanmış.

Bu kampanya da çok güzel bir girişim olmakla birlikte görüntü kirliliğini gidermekten öteye gitmiyor olması hayal kırıklığına uğratıyor beni. Etkinliğe katılacak olan gönüllülerin saatlerce çöp topladıktan sonra atıkla ilgili farkındalıkları mutlaka değişecektir. Ama bazı boşlukların doldurulması gerekiyor bence. Mesela bu çöpler nasıl toplanacak? Sonunda kendileri de birer çöp olan battal boy çöp torbaları mı kullanılacak? Veya toplanan atıklar ne olacak? Ben bu soruların cevabını sitede bulamadım. En başta atık üretmemekle ilgili daha güçlü mesajlar gerekmiyor mu bize?

 

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Paylaşım Ekonomisi Buluşması: Uyanma Saati, Fonla Beni, Askıda Ne Var, Civarda Bul

1 Şubat 2014, Cumartesi günü İstanbul'da gerçekleşen 1. Paylaşım Ekonomisi Buluşması'nda dinlediğimiz girişimleri tanıtmaya devam... Bugün sırada Uyanma Saati, Fonla Beni, Askıda Ne Var ve Civarda Bul var...

3 yorumlar

 1. Merhabalar,
  Let’s Do It Turkiye ekibinde yer almış bir gönüllü olarak sorularınıza ifade edebildiğim ölçüde kısaca cevap verip sizleri bilgilendirmek istedim.

  Etkinliğe katılanların farkındalığının ötesinde aynı amaç ugruna binlerce, yüzbinlerce hatta ve hatta dünya genelinde milyonlarca insanın hareket ettiğini duyan ve gören milyonlarca insanın da farkındalığı böylelikle artmış oluyor.

  Öncelikle toplanan atıklar STK ve yerel yönetimler aracılığıyla geri dönüşüm tesislerine gönderilip yeniden kazanılıyor.

  Atık üretmemekle ilgili insanları bilgilendirecek, hayatlarında uygulayabilecekleri ”10 adımda daha temiz bir dünya” isimli tanıtım görsellerimiz ile topluma geri dönüşüm konusunda basit ama etkili olacak yöntemleri de paylaştık. Sitede bulunuyordu fakat yazılımsal bir hata nedeniyle kısa süreliğine kaldırılmıştı. en kısa sürede siteye tekrar eklenecektir.

  Bunların dışında sorularınız ya da önerileriniz olması durumunda [email protected] adresinden iletişime geçebilirsiniz.

  Sevgiler
  Fatih

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  • zehirsiz_evin_hanimi

   Fatih Bey,
   Zaman ayırıp yazdığınız için çok teşekkür ederim. Kafamdaki soru işaretlerini giderdiniz. Bu noktaların sitenizde daha açık bir şekilde yer alması gerektiğini düşünüyorum.

   Tekrar çok teşekkürler…
   Mercan

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: -1 (from 1 vote)
   • Değerli bulup bu projeye burada yer verdiğiniz için biz de sizlere
    teşekkür ederiz. En kısa süre içerisinde bilgiler sitede uygulanacaktır.

    1. haberinizle ilgili olarak, atıkların 3. kişilerce toplanmasının yasaklanması konusunda paylaşmak istediğim bir şey daha var.
    Sokaklarda
    atık toplayan, geçimini buradan sağlayan bireysel vatandaşların bir
    çoğu çöplerin içinden korunmasız bir şekilde ayrıştırma yaparken,
    oradan çeşitli hastalıklar kapmaktadır ve kendi sağlıklarını tehlikeye
    atmaktadır. Kısa vadede anlaşılmayan fakat uzun vadede kötü sonuçlar
    doğuran bu çalışmayı ben de onaylamıyor ve bakanlığın uygulamasını doğru
    buluyorum.
    Gönlüm ilk başlarda tıpkı sizin gibi onların geçimini
    sağlamaları için bu işlere devletin ses çıkarmamasını söylerken,
    şimdilerde olayın vahametini bildiğimden hem gönlüm hem de aklım
    kesinlikle bu işi yapmamalarını söylüyor.
    Nitekim bildiğim bir
    belediye bu sorunu gidermek adına, bu kişileri toplayıp belediyenin bir
    personeli olarak hizmet etmesi yönünde teklifte bulunmuş. Fakat onların
    söylediklerine göre bu teklifleri kabul edilmemiş! (galiba bu şekilde
    daha çok para kazanıyorlar?)
    Hiçbir şey insan sağlığından daha değerli değildir.

    Sevgiler

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir