ev

bulaşık, çamaşır, yüzey (cam, halı, yer, fayans, küvet, vs.) temizleyiciler, lavabo açıcılar, tuvalet temizleyiciler, mobilya bakımı…

kişisel bakım

nemlendiriciler, temizleyiciler, maskeler, banyo ürünleri, tıraş ürünleri, deodoran, ağız bakımı, güneş koruması…

anne-çocuk

hamilelik, bebek banyo ürünleri, alt bakımı

gıda ve sağlık

doğal beslenme ve doktorculuk…

hobi

sanat, marangozluk, bahçe, böceksavarlar, evcil hayvan bakımı…

Ana Sayfa» anne-çocuk, çamaşır, çamaşır, ev

Çamaşır Deterjanımızdaki En Kötü Maddeler: Giriş

| Mayıs 31, 2012Yorum Yok | 6.946 görüntüleme

Foto: flickr kullanıcısı –{@rwen

Çevre kirliliği deyince çoğumuzun aklına doğadaki kirlilik geliyor. Oysa hepimiz zamanımızın büyük kısmını, iyi havalandırılmayan kapalı mekânlarda geçiriyoruz. Environmental Protection Agency’nin (Çevre Koruma Kurumu, EPA) verilerine göre, zehirli evsel ürünlerden dolayı ortalama bir evin içindeki hava, dışarıdaki havaya göre 2–5 kat daha kirli.

Zehirlenme vakalarının önemli bir oranından da temizlik ürünlerinin sorumlu olduğunu biliyor muydunuz? New York’taki bir sağlık merkezinde kullanılan temizlik ürünleri daha az zehir içeren muadilleriyle değiştirildikten sonra, çalışanlarda görülen kimyasal yanık, deri döküntüsü, baş dönmesi ve boğaz ağrısı şikâyetlerinde keskin bir düşüş gözlenmiş. 2004’te, çalışanlar temizlik ürünlerinin yol açtığı rahatsızlıklardan dolayı toplam 54 gün işe gidemezken, 2009’da bu rakam sıfıra inmiş.

Kapalı mekânlarda hava kalitesini olumsuz etkileyen ve genellikle bilmeden kendimizi gün boyu maruz bıraktığımız evsel ürünlerden en önemlisi de, geçtiğimiz ay bolca ele aldığımız çamaşır deterjanları.

ABD’de ortalama bir aile haftada 30-35 kg. çamaşır yıkıyormuş. Bu da yılda 35 milyar makine dolusu çamaşıra ve 17,5 milyar ölçek çamaşır deterjanına tekabül ediyormuş. Bunca deterjan suyollarına karıştığında ne olduğunu tahmin etmek güç değil. Ekosistem bozularak, bazı canlılar değişime uğrar veya yok olurken, bazılarıysa kontrolsüzce çoğalıyor. Daha yeni satın aldığımız tekstil ürünleri bile evimize kirli geliyor. Deterjanı makineye doldururken uçuşan zerrecikler ciğerlerimize giriyor; yıkama sırasında deterjanın tümü durulanamadığı için, cildimiz gün boyu giysilerimizin üzerindeki deterjan artıklarına maruz kalıyor. Sürekli soluduğumuz sentetik parfümler de cabası.

Kullandığımız deterjanların içinde çeşit çeşit kanserojen madde bulunabiliyor. Üstelik bunların bir kısmı, ürün etiketlerinde bile yer almıyor.

Çoğu çamaşır deterjanında bulunan en zararlı maddeler şunlar:

  1. Sodyum Lauril Sülfat (SLS)  veya Sodyum Lauret Sülfat (SLES)
  2. 1,4-dioksan
  3. Nonilfenol etoksilat (NPE)
  4. Fosfatlar

Bunları, bu mini yazı dizisinde önümüzdeki günlerde teker teker inceleyeceğiz.

Kaynak:
Dr. Mercola, Care2