Anasayfa / Anne-Çocuk / Çamaşır Deterjanımızdaki En Kötü Maddeler 3: Nonilfenol Etoksilat (NFE)

Çamaşır Deterjanımızdaki En Kötü Maddeler 3: Nonilfenol Etoksilat (NFE)

Mini yazı dizimize devam ediyoruz. Önceki yazıları kaçırdıysanız:
Çamaşır Deterjanımızdaki En Kötü Maddeler: Giriş
Çamaşır Deterjanımızdaki En Kötü Maddeler 1: SLS, SLES ve ALS
Çamaşır Deterjanımızdaki En Kötü Maddeler 2: 1,4-Dioksan

Foto: Click Green

Sıradaki zararlı kimyasal, “kadınlaştıran kimyasal” olarak da bilinen [madde tag=”N” title=”nonilfenol etoksilat”] (NFE).

NFE, tıpkı [madde tag=”S” title=”SLS”] ve [madde tag=”S” title=”SLES”] gibi, çamaşır deterjanlarında kullanılan ucuz bir [madde tag=”S” title=”sürfaktan”]. Ancak vücudumuzda SLS ve SLES’den biraz farklı bir etki gösteriyor: Vücudumuz, bu kimyasalla, bir kadınlık hormonu olan östrojeni birbirinden ayırt edemiyor. Dolayısıyla endokrin sistemini bozucu bir etkisi var.

Laboratuvar ortamında östrojen hormonu uygulanan canlılarda böbrek ve karaciğer bozuklukları, testis küçülmesi ve sperm sayısında düşüş, büyüme ve metabolizma bozuklukları ve artan ölüm oranları gözlemlenmiş. Alabalıklarla yapılan bir deneydeyse, östrojen alan erkek alabalıkların dişi gibi davrandığı gözlemlenmiş.

Çamaşır deterjanlarında NFE kullanımı, Kanada ve Avrupa’da kısıtlanmış durumda. ABD’nin en büyük süpermarket zinciri WalMart bile, üreticilerinden NFE içermeyen ürünler sağlamalarını talep ediyor. Ne var ki, NFE’nin evsel deterjanlarda kullanımını durdurmak yetmiyor. NFE, her şeyden önce tekstil sanayiinde kullanılıyor. Pek çok dünyaca ünlü markanın Çin, Hindistan, Sri Lanka, Vietnam, Filipinler gibi ülkelerde ürettirdiği giysiler, NFE’ye bulanmış vaziyette mağazalardaki yerlerini alıyor.

Nonilfenol etoksilatlar bozuldukça, zehirli ve kolay çözünmeyen bir madde olan [madde tag=”N” title=”nonilfenol”] açığa çıkıyor.

Kaynak:
Dr. Mercola, Care2

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Kül Suyuyla Tencere-Tava Temizliği

Geçtiğimiz haftalarda dibi tutmuş tavaları, tencereleri temizlemek için hem ağır kimyasallar kullanmanızı gerektirmeyen, hem de bileğinizi yormayacak bir yöntem paylaşmıştım. Bu yöntem bir hayli tutuldu ve peşinden gelen sohbetlerde sürekli gündeme gelen bir diğer temizlik maddesi oldu: Kül suyu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir