Anasayfa / etkinlik / Antalya Buluşmasından Notlar…

Antalya Buluşmasından Notlar…

Pazartesi günü (27 Mayıs 2013) Antalya Güneşev ve Ekolojik Eğitim Merkezi’nde Antalyalı okuyucularla buluştuk (İçlerinden şu anda bu yazıyı okuyanlara merhaba!).

Sevgili kocamın tasarımını yaptığı Güneşev’in (ve de çalışanlarının) kalbimizde özel bir yeri olduğunu daha önce söylemiştim. Geçen gün, bir o kadar özel bir grup insanla daha tanıştım.

antalya-gunesev

Bu buluşmaların birden fazla getirisi oluyor. O gün de konuştuğumuz gibi, olumsuz düşüncelerimizi bir çırpıda ifade etmekte daha cevvaliz de, olumlu eleştiriye gelince sessizleşiveriyoruz sanki. Bazen sitede yayınladığımız tariflerin birilerinin hayatında bir değişiklik yaratıp yaratmadığını merak ettiğimle kalıyorum. Halbuki yüz yüze geldiğimizde duymak istediklerim dökülüveriyor: “Şu tarifi denedim, artık başka bir şey kullanamıyorum,” “Ev yapımına geçemedim, ama ‘yarım ölçü’ kuralını uyguluyorum,” “Ben bir de şöyle bir yöntem denedim, daha iyi sonuç aldım…” Bu, benim için çok değerli bir geri-besleme yolu.

Bir diğer faydası, bize benzer kaygıları, soruları, hedefleri olan insanlarla bir araya gelme fırsatı ve bu tanışmadan doğan “Yalnız değilim” duygusu. Antalya’da da birden çok defa dile getirildi “Tek deli ben değilmişim” cümlesi. İşin ilginç tarafı, evimi-vücudumu temizliyorum zannederken kimyasal olarak kirletenler bize “deli” gözüyle bakıyorlar, biz onlara değil 🙂

İş dünyasında networking kavramına bayılırlar ya… Bu buluşmalardan yeni ortaklıklar, yeni projeler, yeni işbirlikleri doğuyor – çoğu zaman kârdan çok hizmete odaklanan…

Ama en önemlisi, bu buluşmalarda, kürsüde ben olsam bile, konuşan-dinleyen, öğreten-öğrenen önünde sonunda bir oluyor. Bu defaki buluşmada 1/2 yaşında bir dinleyicim vardı mesela. O da bize bir şey öğretti: 6 aylık bir bebeğin bile çişini söyleyebildiğini. Ben konuşurken bebek ısrarcı bir biçimde vızıldamaya başlayınca annesi onu alıp kısa bir süreliğine salondan dışarı çıktı. Etkinlik bittikten sonra daha küçük bir grupla sohbet ederken anne şöyle dedi: “Size biraz rahatsızlık verdik ama, çişi gelmişti ve de bezine yapmak istemiyordu.”

Elimination communication (tuvalet iletişimi) denen bu yöntemden haberdar olduğumda bizimkilerin ikisi için de çok geçti. Bu yüzden hiç deneyemedim. Bunu başarmış bir anne-bebek ikilisiyle karşılaşmak beni çok heyecanlandırdı. Bu yöntemde aslında bizim bildiğimiz anlamıyla tuvalet eğitimi söz konusu değil. Çünkü bebeğe bir şey öğretilmiyor. Aksine, bebekten öğreniliyor. Bebeğin günlük ritmi ve çişi-kakası geldiğinde ne tür tepkiler verdiği gözlemlenerek, bu işaretler alındığında çocuğa ihtiyacını gidereceği ortam sağlanıyor. Burada yeni başlayanlar için ayrıntılı bir yazı ve güzel kaynaklar var.

Bebek bezlerinde bulunan zararlı kimyasallar bir yana, bu bezlerin yarattığı dehşet verici atık miktarı bir yana… Bugün marketlerdeki giderek büyüyen bebek bezi boyutlarına bakarak, endüstrileşmiş ülkelerde tuvalet eğitiminin ebeveynlerin öncelikleri arasında yer almadığını iddia etmek yanlış olmaz herhalde. Afrika’da 1 yaşındaki bir çocuğun altına yapması tuhafken, “gelişmiş” ülkelerde 3-4 yaşında hâlâ bezle dolaşmak yadırganan bir şey değil. Kısacası, doğadan, özümüzden ne kadar uzaklaşırsak, bize o kadar çok bez ve de ıslak mendil ve de pişik kremi ve de bebe yağı vs. satabiliyorlar.

Bebek bezi konusunu burada kapatırken, Zehirsiz Ev’in erkek okuyucularını da buradan selamlayalım. Ailenin iç işleri bakanı genellikle kadın kabul edilse de, erkeğin verdiği destekle zehirsiz eve daha hızlı ulaşılıyor. “İşim olmaz!” demeden bizi takip eden, buluşmalarımıza gelen, tarif paylaşan erkek okuyucularımıza ayrıca teşekkürler.
 

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Paylaşım Ekonomisi Buluşması: Yeryüzü Derneği, Zumbara, Eşya Kütüphanesi, Ekolojik Gezgin

1 Şubat 2014, Cumartesi günü İstanbul'da gerçekleşen 1. Paylaşım Ekonomisi Buluşması'nda dinlediğimiz girişimleri tanıtmayı -uzun bir aradan sonra, nihayet- bitiriyorum... Bugün sıra Yeryüzü Derneği, Zumbara, Eşya Kütüphanesi ve Ekolojik Gezgin'de...

7 yorumlar

 1. Charlotte Keyiflibebek

  ayağınıza sağlik, yine bekleriz ! Sevgiler,

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • zehirsiz_evin_hanimi

   Bonsoir Charlotte!
   Sizin de ayağınıza sağlık. Bu arada keyiflibebek.com’a baktım. Biz de puset yerine hep üzerimizde taşıdık bebekleri (belimiz izin verdiği sürece).

   Yine görüşmek üzere…

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Mercancım! Ne kadar güzel bir noktaya parmak bastın. Seni, senden öğrendiğim tarifleri herkese anlatıyorum da bir sana geri bildirimde bulunmamısım. ^_^ Çamaşır mak. deterjanıma bayılıyorum, çok mutluyum. Eko-Kadın buluşmamızdan (mart) bu yana hiç kimyasal almadım eve. Hayret ediyorum o eski yanlış öğrenmelere. Pes hepimize! Sirkeyi (elma) 5 litrelik almıştım. Şimdi portakal kabugundan kendim yapma girişimindeyim. Ovma kremi şipşak hazırlanan harika ötesi bir formül. Lavano açıcı da öyle. İyi ki varsın. Fark yaratansın. Ya sen ne tatlısın! 🙂
  <3 <3 <3

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  • zehirsiz_evin_hanimi

   Özracım, özlemişim seni 🙂
   Hadi istifa et de Eylül’de Adatepe’de pijama partisi yapalım.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
   • abbbaaavv, Adatepe mi didiin, pijama partisi mi didiiin?? şu ara sebebim olabilir bu bak!! zira dumanım tütmekte… 🙂

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: -1 (from 1 vote)
 3. gülşen dede şimşek

  Rima diyor ki; her zaman bekleriz 🙂 Sizinle tanışmak çok güzeldi. Tekrar teşekkür ederiz…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 4. merhaba,ancak okuyabildim hala Antalya da güvenilir sabuna ulaşamadım,bugün bir aktar adı aldım,şansımı deneyeceğim, bizim için çok güzel bir toplantıydı, nehirde tokmak ile çamaşır yıkarsın sen diyen ailem, elimde götürdüğüm minik örnek poşetleri koklayınca aaaa eskiden çamaşırlarımız böyle temiz kokardı dediler…herkes ev yapımı temizleyicilerimi bekliyor , hatta sizin gibi minik bir börekli kekli bir parti yapıp sabunları rendeleteyim bizimkilere fırsat bu fırsat diyorum 🙂 sevgi ile kalın sevgili Mercan, ayağınıza sağlık

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir