ev

bulaşık, çamaşır, yüzey (cam, halı, yer, fayans, küvet, vs.) temizleyiciler, lavabo açıcılar, tuvalet temizleyiciler, mobilya bakımı…

kişisel bakım

nemlendiriciler, temizleyiciler, maskeler, banyo ürünleri, tıraş ürünleri, deodoran, ağız bakımı, güneş koruması…

anne-çocuk

hamilelik, bebek banyo ürünleri, alt bakımı

gıda ve sağlık

doğal beslenme ve doktorculuk…

hobi

sanat, marangozluk, bahçe, böceksavarlar, evcil hayvan bakımı…

Ana Sayfa» alt bakımı, anne-çocuk

Tek Kullanımlık Bebek Bezlerindeki Kimyasallar

| Ocak 11, 20134 Yorum | 28.510 görüntüleme

Yıka-ütüle kullanılan pamuklu bebek bezlerini hatırlar mısınız? Biz hayal meyal hatırlıyoruz. O vakitler bebeklerin iki-üç saatte bir kirlettiği bezleri yıkayıp kurutmak, bunun en az iki katı zaman ve bel büken bir ameliye gerektiriyordu. Bu anlamda, tek kullanımlık bebek bezleri annelerin yaşam kalitesini kat kat artırdı. Ama ne pahasına?

Hep merak ediyorduk bebek bezlerinin ne tür kimyasallar içerdiğini. Bunun cevabını araştırmaya fırsat olmadan bizim bebekler bezden çıktı. Ama merakımız baki kaldı. İşte bebek bezlerinde bulunması muhtemel kimyasallar ve sağlık üzerindeki etkileri…

bezli_bebek

Foto: Rachel Hutton

Dioksinler

Bebek bezleri genellikle klorla ağartılıyor. Bu işlemin bir yan ürünü, dioksin grubu kimyasallar. Dioksinler, insan yapısı kimyasallar arasında en zehirli olanlardan. ABD Çevre Korumu Kurumu (Environmental Protection Agency) bu kimyasalları güçlü kanserojenler olarak sınıflandırmış. Dünya Sağlık Örgütü’nün (World Health Organization) bulgularına göreyse dioksinler karaciğer fonksiyonlarını etkileyebilir, bağışıklık, sinir ve hormon sistemini tahrip edebilir.

Sodyum poliakrilat

Sodyum poliakrilat, bebek bezine emicilik kazandıran kimyasal. İdrarı çok etkili biçimde emiyor ve “bezin içine hapsediyor,” ama bu esnada sıvılar aracılığıyla bebeğin cildine de temas ediyor. Bu kimyasalın alerjiye ve solunum sorunlarına yol açtığını gösteren bulgular var. Bir süre öncesine kadar kadın tamponlarında da kullanılan kimyasal, ölüme yol açabilen toksik şok tehlikesi nedeniyle söz konusu ürünlerden çıkartılmış. Ancak bebek bezlerinde hâlâ kullanılıyor.

Tribütiltin (TBT)

Tribütiltin, denizcilikte “zehirli boya” olarak bilinen ve deniz canlılarının geminin altına yapışmasını engelleyen zehirli bir kimyasal. Kalıcı ve biyobirikimli olduğundan hem deniz canlılarının, hem de bunları tüketen insanların vücutlarında birikiyor. Amerikan Biyoloji Bilimleri Enstitüsü’nün (American Institute of Biological Sciences) bulgularına göre, insanlarda yağ hücrelerinin büyümesine ve obeziteye yol açabiliyor.

Uçucu organik bileşenler (VOC)

Tek kullanımlık bebek bezleri sıklıkla ‘uçucu organik bileşenler’ olarak bilinen kimyasallar içeriyor. Aralarında etil benzen, tolyen, ksilen ve dipenten gibi zararlı maddelerin bulunduğu bu kimyasal grubu, duyu organlarını ve sindirim sistemini tahriş edebiliyor; karaciğeri, böbrekleri ve merkezi sinir sitemini tahrip edebiliyor ve kansere yol açabiliyor.

Diğer kimyasallar

Bebek bezlerinde bulunan diğer kimyasallar arasında, boyalar, parfüm maddeleri ve plastikler var. Bunların içinde, hormon bozucu ftalatlar ve kelimenin tam anlamıyla “ne idüğü belirsiz” kimyasallar var. Çünkü ticari sır kabul edilen parfümlerin içeriklerinin açıklanması gerekmiyor. Bunların çoğu, 3000′den fazla sentetik koku maddesinin içinden seçilen kombinasyonlarla yapılıyor. Petrol türevi kokular, alerjilere, baş ağrısı ve baş dönmesine yol açabiliyor; solunum yollarını tahriş edebiliyor.

Kumaş bebek bezlerine mi dönsek? Erken tuvalet eğitimini mi denesek, ne yapsak?

Kaynak:
Noreen Kassem, Livestrong.com

 • gülşen dede şimşek

  Yıkanabilir bebek bezleri kullanabilirsiniz.. Ben öyle yapıyorum hazır bezlerden çokta zahmetli değiller üstelik..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Elif Arslam

   Bendr kullanmaya istiyorum bebeğim için nasıl hazırlanıyor? Nasılsın yapabiliim?

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 • VAZ

  yıkanabilir bebek bezi kullanımı rahat olduğu kadar dikimi de bir o kadar kolay.bu yazınızı iznilizle bebek bezi dikimini gösterdiğim blogumda yayınlamak isterim. http://www.bayterekblog.wordpress.com

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • MERYEM KILINÇARSLAN

  Yıkanabilir bebek bezi kullanıyorum ve içim rahat

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)