ev

bulaşık, çamaşır, yüzey (cam, halı, yer, fayans, küvet, vs.) temizleyiciler, lavabo açıcılar, tuvalet temizleyiciler, mobilya bakımı…

kişisel bakım

nemlendiriciler, temizleyiciler, maskeler, banyo ürünleri, tıraş ürünleri, deodoran, ağız bakımı, güneş koruması…

anne-çocuk

hamilelik, bebek banyo ürünleri, alt bakımı

gıda ve sağlık

doğal beslenme ve doktorculuk…

hobi

sanat, marangozluk, bahçe, böceksavarlar, evcil hayvan bakımı…

Ana Sayfa» anne-çocuk, bahçe, beslenme, gıda, gıda ve sağlık, hobi, pestisit (böcek ilacı)

Erken Doğumlar, Düşük Doğum Ağırlıklı Bebekler ve Pestisitler

| Nisan 7, 2012Yorum Yok | 4.917 görüntüleme

Foto: Jeffrey Hamilton, Getty Images

ABD’de yapılan bir araştırmada, hamile kadınların vücudunda bulunan organofosfatlı böcek öldürücü seviyesinin doğacak bebeğin doğum haftasını ve doğum ağırlığını etkilediği bulunmuş.

Araştırmayı yürüten Dr. Bruce Lanphear ve meslektaşları, Cincinnati bölgesinden, farklı etnik ve ekonomik gruplara mensup 300’den fazla gebe kadını takip etmiş. İdrarında en fazla organofosfat bulunan kadınların yenidoğan bebeklerinin, diğer bebeklerden ortalama yarım hafta erken doğduğu ve doğum ağırlıklarının diğer bebeklere kıyasla yaklaşık 150 gr. daha düşük olduğu tespit edilmiş.

Anne karnında maruz kalınan organofosfatların, bebeklerin zekâ seviyesini olumsuz yönde etkilediğini ve dikkat eksikliği ve hiperaktivite gibi bozuklukları artırdığını kanıtlayan araştırmalar da mevcut.

Dönüp ülkemize bakacak olursak, geçtiğimiz hafta Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca “iftira” ifadesiyle reddedilen Greenpeace pestisit raporunun doğruluğu, bağımsız bir laboratuvarda bir kez daha kanıtlandı. Tahlil sonuçlarına göre, incelenen 10 farklı sebze ve meyveden 7 tanesinde yasak veya yasal sınırların üzerinde kimyasal kalıntısına rastlandı. Pazardan alınan armut, portakal, greyfurt, kırmızı biber, domates, patlıcan ve salatalık örneklerinde, insanların kullanımına uygunsuz düzeyde kimyasal bulunuyor; ayrıca, patlıcan ve armutlarda yasaklı pestisitler kullanılıyor.

Radikal’deki habere göre, konuyla ilgili açıklama yapan Greenpeace Akdeniz Tarım Kampanyası Sorumlusu Tarık Nejat Dinç şöyle demiş: “Türkiye’de sebze meyveleri denetlemek, diğer gıdaları, işlenmiş ürünleri denetlemekten çok daha kolay. Ancak yayınlanan tahliller bu konuda bile ne yazık ki bakanlığın ciddi eksiklikler içinde olduğunu gösterdi. Şu anda doğrudan gıdamıza girmek üzere değerlendirilmekte olan 29 tane GDO başvurusu var. Sebze meyvelerin denetimini yeterince gerçekleştiremeyen bir bakanlığın, GDO’lu gıdaları etkin şekilde denetleyebileceğine ikna olmak ne yazık ki imkansız.

Kaynak:
EWG
EHP
Radikal Gazetesi