Anasayfa / Anne-Çocuk / Kirlenmek Gerçekten Güzelmiş

Kirlenmek Gerçekten Güzelmiş

Foto: M. Bengü Uluengin

National Wildlife Federation’ın yeni raporu, bir deterjan markamızın sloganını destekliyor: Çocuklar için kirlenmek kötü değil, aksine sağlıklı…

Giderek daha mikrop takıntılı bir toplumda yaşıyoruz. Öyle ki, mikroplardan korunacağız diye kendimizi antibakteriyel ürünler gibi, mikroplardan belki de daha zararlı kimyasal maddelere maruz bırakıyoruz. Hijyen kuramına dayanan raporda, kir ve mikropların esasında hastalıklara karşı direnci artırabileceğine dikkat çekiliyor. Bu kurama göre, parazit, bakteri ve virüslerle teması kısıtlı olan aşırı titiz çocuklar, alerji, astım ve diğer otoimmün hastalıklara karşı daha savunmasız oluyor. Dahası, açık havada oynamayan, doğayı tanımayan çocukların duygusal ve fiziksel gelişimi de sekteye uğruyor. Bütün vaktini evde teknolojik cihazların karşısında geçiren çocuklar obeziteye, dikkat eksikliğine, D vitamini eksikliğine ve depresyona daha yatkın oluyor.

Raporda, çocukları taşla-toprakla buluşturmak için önerilen faaliyetlerden bazıları şöyle:

  • Bahçıvanlık yapın, tohum dikin, meyve toplayın
  • Çamurdan heykeller, pastalar, resimler yapın
  • Taş, kabuk, yaprak toplayın; kumdan kaleler yapın
  • Yağmurdan sonra su birikintilerinde zıplayın; yağmurda saklanan ve ortaya çıkan hayvanları gözlemleyin
  • İlla TV karşısında oturulacaksa “Dirt! The Movie” veya “Totoro” gibi filmler izleyin

Kaynak:
Jennifer Chait, Inhabitots
Raporu indirmek için, NWF

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Antibiyotik Devri Kapandı

Malum, son haftalarda Türkiye'de müthiş bir Influenza salgını yaşanıyor. Bildiğiniz grip. Yatağa düşürüp bir hafta çıkarmayan, hatta hastanelik eden cinsten. Nedeni, bir virüs. Bunun için doktorlar bas bas bağırıyorlar: "Antibiyotik kullanmayın. Antibiyotikler sadece bakterilere karşı etkili," diye. Zehirsiz Ev okuyucuları "Bakterilerimizi sevelim, onlara iyi davranalım" anafikirli yazılarımızı bilir... Ne yazık ki, bakterileri sürekli yok yere öldürmeye çalıştığımız için, artık antibiyotikler bakteriler üzerinde de işe yaramıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir